ΠΛΕΣΣΑΣ - ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΕΞΙΚΟ

Με θρίαμβο των παιδιών μας επέστρεψε η αποστολή από το Μεξικό που συμμετείχε στους Διεθνείς Παιδικούς Αγώνες Πόλεων 2024, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν από 15 έως 20 Ιουλίου, στη φιλόξενη πόλη Λεόν του Μεξικό.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά που αγωνίστηκαν ανάμεσα σε 40 χώρες και 80 πόλεις του κόσμου με συμμετοχή περίπου 2.000 αθλητών, για τις σημαντικές διακρίσεις, για το πλήθος των μεταλλίων που κατέκτησαν.

Η πόλη μας συμμετείχε με το άθλημα του Τάε Κβον Ντο  στη μακρινή πόλη του Μεξικό και εκπροσωπήθηκε από 4 αγόρια και 4 κορίτσια κατακτώντας 7 μετάλλια.

Δημήτρης Κωτσόπουλος στην κατηγορία των 48 kg του Αθλητικού Συλλόγου Fight Club Patras κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μαρία Γιαννοπούλου στην κατηγορία των 46 kg του Αθλητικού Συλλόγου Find Club Patras κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στεφανία Παπαδάτου στην κατηγορία των 55 kg  του Αθλητικού Συλλόγου Δόξας Πατρών κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μάριος Παππάς του Αθλητικού Συλλόγου ΛΕΩΝ στην κατηγορία των 74 kg κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Κωνσταντίνος Αντωνακόπουλος του Αθλητικού Συλλόγου Fight Club Aγυιάς στην κατηγορία των 45 κιλών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Δέσποινα Φιλιπποπούλου του Αθλητικού Συλλόγου ΑΧΑΙΟΙ στην κατηγορία των 42 κιλών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Νεφέλη  Αμτζοπούλου του Αθλητικού Συλλόγου WARRIORS στην κατηγορία των 44 kg κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Νικόλαος Καρατζάς του Αθλητικού Συλλόγου ΛΕΩΝ στην κατηγορία των 63 κιλών κατέκτησε την 5η θέση.

Οι προπονητές στο Τάε Κβον Ντο  που συμμετείχαν στην αποστολή ήταν  οι Μιχάλης Κωτσόπουλος, Ελένη Λόη, Γιώργος Σταυρόπουλος  που με τη δουλειά τους έφεραν στα παιδιά μας τις σημαντικές αυτές αθλητικές διακρίσεις.

Οι Διεθνείς Παιδικοί Αγώνες Πόλεων έφεραν για άλλη μία φορά κοντά  νέους με διαφορετική εθνικότητα, φυλή,  κουλτούρα, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη του αθλητικού ιδεώδους που βοηθά τα παιδιά να "χτίζουν" ανάχωμα απέναντι σε κάθε είδους εξαρτήσεις και ρατσισμό, ενισχύοντας τη φιλία και την συνεργασία των λαών.

Ευχόμαστε στα παιδιά μας κάθε επιτυχία στη ζωή τους, στα αθλήματά τους και καλή πρόοδο να έχουν και στο σχολικό μαθησιακό στίβο.

Ευχαριστούμε τους προπονητές για τη συνεργασία πριν και κατά τη διάρκεια της αποστολής και τους ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο προπονητικό τους έργο.

Επικεφαλής της αποστολής και εκπρόσωπος της πόλης μας ήταν ο Αντιδήμαρχος Διονύσης Πλέσσας και αρχηγός της αθλητικής αποστολής ο Γιώργος Σταυρόπουλος. Για τον ίδιο λόγο ήταν παρών στους αγώνες ο Νίκος Τζανάκος, με την ιδιότητά του ως  Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής του προεδρείου των Διεθνών Παιδικών Αγώνων Πόλεων.

Στη δεξίωση που παρέθεσε η Δήμαρχος της πόλης Λεόν του Μεξικό, Αλεσσάντρα Γκουτιέρες Κάμπος, προς τιμήν των ξένων αντιπροσωπειών ο Αντιδήμαρχος Διονύσης Πλέσσας πρόσφερε αναμνηστικά δώρα της Πάτρας.